Točící se kolotoče

Delší dobu jsem se neozvala. Zdá se, že jsem na chvíli ztratila kontakt se světem spisovatelky, který tolik miluji. Nicméně není to úplně tak. Pravdou je, že jsem pocítila potřebu sesednout z kolotoče. Stejně tak jako Olívie (hlavní hrdinka trilogie Olívie, Odkaz, Osvěta) jsem nikdy neměla ráda kolotoče a když se příliš rychle točí, přijde impulz je zastavit.

Někdy dokáži včas rozeznat, kdy kolotoč zastavit a sesednout. Jindy k tomu potřebuji vnější vstupy – okolnosti, které mne upozorní, že už je čas. Ve věcech, které mám nejvíce ráda a na kterých mi velmi záleží, mi život musí přinést mnoho znamení, než si uvědomím, že tento kolotoč musím na chvíli zastavit a postavit se vlastníma nohama na zem. Teprve pak je totiž možné se znovu vědomě rozhodnout, zda chci v jízdě pokračovat, nebo zda nastal čas kolotoč opustit.

Takže jsem z toho kolotoče vysedla a chvíli se jen tak procházela po pevné zemi. A víte co? Bylo mi smutno. Něco mi chybělo. Zjistila jsem, že tento kolotoč mám ráda a že se na něm s Vámi vždycky s radostí svezu.

S láskou a vděčností

Petra ♥

P. S. Přikládám krátké útržky z kapitoly Točící se kolotoče z knihy Odkaz:

******

Ano, sesednout z kolotoče. I vy je jistě znáte z moderního uspěchaného civilizovaného života. Míním tím kolotoče života. Kolotoče, do kterých nasednete a necháte se jimi vozit a ztrácíte přitom pojem o čase a ztrácíte pojem o tom, kdo vlastně jste a kam vaše cesta vede. Když poté sesednete z kolotoče, náhle nevíte kam jít. Navíc vám jít po rovné zemi připadá nadmíru obtížné. Často se stává, že vlastně ani z toho kolotoče nesesednete nebo ihned nastoupíte druhý den ráno na jiný nebo na ten stejný. Pokud se vám však opravdu podaří sesednout, ať už z jakéhokoliv důvodu, stává se, že náhle člověk neví, kde stojí, odkud je a kam má jít, a často ani sám nedokáže vzpřímeně stát. Po čase zjistí sám, kolik věcí v kolotoči je a kolik tam není… stačí se rozhlédnout a stačí si to spočítat.

Na druhé straně, musím přiznat, že kolotoče jsou užitečné. Pomáhají nám plnit obtížně úkoly, jež jsou nárokovány na našem každodenním pořádku. Překonávat tvrdé a často bezohledné překážky pracovního života. Ale pozor, mince má dvě strany. Každý měl by znát daň, kterou platí, předtím než se rozhodne nasadit svůj život pro blaho společnosti.

******

Olívie kráčela po ulici a míjela lidi. Dnes nebyla v kolotočích, už dávno sesedla. Vystoupila ze spárů kolotoče a nehodlala už do žádného nastoupit, aspoň tak dlouho, jak to jen bude možné. Olívie totiž neměla ráda kolotoče. Neměla je ráda a tak je nevyhledávala. Občas však bylo nutné na nějaký ten kolotoč nasednout. Doba a situace si to žádala. Bez kolotočů nedalo se dosáhnout vysněného nicotného cíle, jenž společnost po cílevědomých lidech vyžadovala. Olívie vždycky cítila nesmírnou úlevu, když z kolotoče mohla sesednout. Uvědomovala si, že nebude lehké postavit se vlastníma nohama znovu na zem a tušila, že pohltí ji pocit nevolnosti. Brala to jako nutnou součást hry, jako facku zato, že použila kolotoč ke svému vlastnímu prospěchu.

Díky tomu, že se jí podařilo z kolotoče sesednout, náhle věděla kým je a kam má jít. Našla směr a konečně po dlouhé době mířila zase do budoucnosti. Řeka života tekla tím správným směrem a Olívie uzřela přítomnost. Rozhlédla se okolo sebe a viděla ostatní lidi a jejich kolotoče. Viděla, jak to ráno všem ostatním začínaly se točit. Sotva vstali ze svých postelí a opustili své peřiny, první co udělali, bylo, že nasedli do jednoho z mnoha sedadel svého kolotoče a v tu chvíli se jejich kolotoč roztočil. Někomu se točil rychle už od rána a jinému se začal točit pomalu a postupně se zrychloval a jinému zas točil se pomalu celý den, ale točil. Viděla, jak stali se otroky sami sebe, jak dokonce za svůj kolotoč jsou rádi a mají pocit žití. Ti lidé však tušili, že jim něco utíká před očima. Nevěděli však, že se jedná o jejich život. Měli pocit, že bez těch kolotočů nemohou žít, že to je právě život. Olívie si však pevně uvědomovala, že se mýlí, tolik se mýlí. Život je koloběh a tak si ho prosím nepleťte s kolotočem.

Petra Ženatová
Můj facebook

Petra Ženatová

vaše oblíbená spisovatelka 😉
Petra Ženatová
Můj facebook

Nejnovější příspěvky od Petra Ženatová (zobrazit všechny)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sdílení