Vydávám knihu a jsem její autor

Vydávám knihu a jsem její autor. Jsem člověk, který s ní strávil nejvíce času. Některé kapitoly jsem četla stále dokola, dokud nebyly dokonalé. Stokrát jsem přesunula odstavec tam a zase zpátky v naději, že tak vše bude dávat větší smysl. Tisíckrát jsem opravila slovosled. Vložila jsem do ní všechna slova, mnohý svůj volný čas a především sama sebe. Mým cílem nebylo knihu napsat. Jednalo se především o touhu psát a mít radost z vykonané činnosti. Prostě jen miluju psaní, je pro mne formou sebevyjádření, rozvoje a meditace zároveň. Přichází myšlenky, které se jinak bojí ukázat a náhle jsou napsané a já si je mohu přečíst. Někdy je to však velmi těžké. Přijdete po práci domů a víte, že příběh si žádá pokračování a je mu jedno, že nejste ve formě. Myšlenky v hlavě si přejí být seřazeny do po sobě jdoucích smysluplných vět. S únavou na klíně se však žádný kvalitní text zplodit nedá. Ještě že existují víkendy.

A co pak, když je text hotový a Vy jste vytvořili něco nádherného a toužíte se o to podělit s ostatními? Jak knihu vydat? Půjdete-li vydlážděnou cestičkou, zjistíte, že potřebujete velkou skupinu lidí, kteří hodlají na uskutečnění Vašeho snu vydělat. Průměrný rozpis výsledné ceny knihy v procentech je asi takový: distribuce 45 %, tiskárna 20 %, redakční zpracování 20 %, zisk nakladatelství 10 %, autorský honorář 5 %. Při ceně knihy 200 Kč (bez DPH) je tedy odměna pro autora 10 Kč. Taková je realita. Možná si říkáte jako já, že pokud se tímto způsobem podaří dostat knihu ke čtenáři, je vše v pořádku.

Existují tu však další podivné okolnosti. Česká vydavatelství z velké většiny odmítají vydávat nové české autory. Mnohem výhodnější z pohledu ziskovosti jsou pro ně překlady knih zahraničních autorů. Tedy je třeba nejprve najít vhodné vydavatelství, které je otevřené novým českým autorům. Po zaslání všech údajů a podkladů přichází doba čekání na odpověď. Zde je třeba se obrnit trpělivostí, vyjádření může trvat i velmi dlouho a nebo také vůbec nepřijde. Pokud se Váš rukopis redaktorovi zalíbí, přichází období podepsání smlouvy. S tímto krokem souvisí i udělení nakladatelství výhradních vydavatelských práv. Autor tedy ztrácí právo knihu vydat či publikovat jinde a nakladatelství se zavazuje knihu vydat a zajistit její distribuci a propagaci.

Zní to vcelku pohádkově, že? Zdá se, že kniha se k oboustranné spokojenosti brzy dostane do rukou čtenáře. Ovšem nastává zde problém s propagací. Knižní trh je přesycen, když vstoupíte do knihkupectví, jste zahlceni reklamou protlačovanými knihami. Na hlavních stojanech jsou vyskládány potenciální bestsellery, nejlépe překlady zahraničních osvědčených autorů. Podpora propagace od nakladatelství je pro začínajícího autora, který se touží zviditelnit, řekněme směšná. Autor se pak ocitá v pasti. Vydavatelská práva ztratil, nakladatelství mu sice knihu vydalo a zajistilo distribuci, ale propagace nedopadla dle jeho představ. Tím, že nemá vydavatelská práva, nemůže knihu ke čtenářům alternativně dostat, i kdyby jim ji třeba chtěl zveřejňovat zdarma, už nemůže. Nezbývá mu, než si sám financovat reklamu, přičemž z prodeje knihy má stále jen smluvených 5 % z ceny knihy. Dle výše uvedeného výpočtu, tak při vložení financí do propagace knihy v částce 10 000 Kč, musí prodat 1 000 ks knih, aby se mu alespoň vrátily náklady. Zde už se vydlážděná cesta zdá být příliš drsná.

Pro toho, kdo nechce neustále narážet na červenou na semaforech a prostě jen chce svou radost z vytvořeného díla sdílet s ostatními, existují i jiné možnosti, jak vydat knihu. Zde je pár variant pro inspiraci:

  • Vydání knihy vlastním nákladem s ponecháním si vydavatelských práv.
  • Vydání e-knihy. Důležitou informací je, že největší prodejci e-knih v ČR spolupracují výhradně jen s nakladatelstvími (ne se samotnými autory), která knihu převedou do požadovaných formátů a rozešlou prodejcům. Za tuto několikaminutovou práci si nakladatelství bere 50 % z výdělku knihy, což je k autorovi poněkud nefér – přeci jen se knize věnoval dlouhé dny, týdny i měsíce. Zde bych ještě ráda podotkla, že anglicky píšící autoři mohou vydávat přímo například na Amazon Kindle Direct Publishing.
  • Postupné publikování po kapitolách na serverech jako například Wattpad. Tento způsob umožňuje knihu dostat ke čtenáři, který o ni projeví zájem. A to vše zdarma, ale také bez finanční odměny.

Co si vyberete je na Vás. Záleží na Vašich možnostech, prioritách a jistě také na tom, pro jakou skupinu lidí je Vaše dílo určeno. Já mám jasno 🙂

Přeji Vám hodně úspěchů a radosti z napsaných řádků.

Petra ♥

Petra Ženatová
Můj facebook

Petra Ženatová

vaše oblíbená spisovatelka 😉
Petra Ženatová
Můj facebook

Nejnovější příspěvky od Petra Ženatová (zobrazit všechny)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sdílení